March 2021

Summer Programs at the Y

 

MULTIPLE DATES

Saturdays May - August - Outdoor Boot Camp
June - August - Summer Day Camp
June 7 - July 31 Summer Swim Lessons - Click here for session 1 schedule
June 7 - July 17 - Summer Swim Team

MAY

Tuesdays & Thursdays in May (no class 5/20) - Pickleball for Beginners
May 31 - MURPH CrossFit Event
 

JUNE

June 12 & 13 - Wibit Weekend in the Pool
June 17 - World's Largest Swim Lesson
June 17 - Member Appreciation Grill Out
June 17 - Blood Drive

JULY

July 24 & 25 - Wibit Weekend in the Pool

AUGUST

August 21 & 22 - Wibit Weekend in the Pool

Blue Wave Swim Team

The Marshalltown YMCA-YWCA Blue Wave Swim Team earned 2nd place overall in Division 3 with 633 points!  More highlights below:  

Medley relay team of Sam Greazel, Charlie Gilbertson, Nick Wise and Lincoln Barker broke a Blue Wave team record set back in 1989 with a time of 1:51.83.  They also won state in the 13-14 boys 200 medley relay.

200 Free relay team of Sam Greazel, Charlie Gilbertson, Kaden Case and Lincoln Barker who broke a Blue Wave team record set back in 1983 with a time of 1:39.60. They earned a 2nd place finish at the state meet, missing the gold medal by just .15 seconds. 

STATE CHAMPION: Beckham DeSotel, 11-12, 100 backstroke with a time of 1:06.54

STATE CHAMPION: Averie Wittkop, 13-14, 100  backstroke with a time of 1:02.29 also breaking a Blue Wave team record

  • Out of 60 swims this weekend 44 of them were lifetime best swims.
  • 8 individual  Blue Wave records were broken
  • 2 Blue Wave relay records (see above)
  • 25 top-10 finishes
  • 34 top-5 finishes
    • 1st-place (3)  13-14 boys medley relay, Beckham DeSotel and Averie Wittkop in the 100 back
    • 2nd place (10)
      •  Lesli Waltermire 200 free,
      • Charlie Gilbertson 200 free,
      • 8 and under boys medley relay( Henry Kell, Luis Manuel Calderon, Brandon Wise, Peter Seberger)
      •  Luis Manuel Calderon 25 free,
      • Beckham DeSotel 50 back,
      •  Luis Manuel Calderon 25 butterfly,
      •  Averie Wittkop 50 back,
      • 8 and under boys free relay ( Brandon Wise, Sam Nelson, Peter Seberger, Luis Manuel Calderon),
      •  9-10 girls free relay( Emma Case, Adele Beek, Alayna Frederick, Addi Elmore)
      •  13-14 boy free relay (Lincoln Barker, Kaden Case, Sam Greazel, Charlie Gilbertson
    • 3rd place (4)
      •  Emma Case 200 free,
      •  Averie Wittkop 200 back,
      •  Peter Seberger 25 butterfly,
      •  Charlie Gilbertson 100 free

HUGE thanks to all of the volunteers who made this event possible.  It took 27 officials, 102 timers and 145 local volunteers to make this meet a success!